VI. liga dorast sk. A: Kto neskáče, nie je Linčan
05.06.2017, Emanuel Cuninka

VI. liga dorast sk. A: Kto neskáče, nie je Linčan

Martina Radošovská / ObFZ Trnava

Dorastenecké mužstvo Zelenča si vybojovalo prvenstvo v súťaži, a aj keď ešte nemá postup istý, dôvod na radosť je určite zaslúžený. Aj preto v poslednom kole, za hojnej diváckej účasti, zaznel pokrik: „Kto neskáče, nie je Linčan.“ O tom, že v Zelenči pracujú s mládežou nie je pochýb, čo dokazujú aj samotné výsledky. Túto sezónu zožal najväčší úspech dorast, ktorý dokázal v jarnej časti predbehnúť Dolnú Krupú a získať si aj slušný náskok.  K postupu už im chýba len jeden krok, ktorý bude zároveň aj tým najťažším. O mužstve nám porozprával tréner Martin Belko.

image

V Zelenči sa netajili postupovými ambíciami už v zime, kedy sa vyjadril bývalý tréner mužstva Juraj Pavelek, že prvé miesto je ich zámerom, a keď ho nezískajú v aktuálnej sezóne, budú sa oň pokúšať v tej budúcej. Cieľ sa mužstvu podarilo splniť, avšak bez trénera. Ten po 14. kole s Dolnou Krupou z mužstva odišiel. Dnes na jeho mieste stojí Martin Belko: „V mužstve zatiaľ pôsobím len sedem kôl, kedy som ho prebral hneď po odchode Juraja Paveleka. Chalanov dobre poznám, pretože som v minulosti trénoval v Zelenči žiakov, a viacerých chalanov z dorastu som trénoval už v žiackom mužstve.“

Juraj Pavelek viedol v Zelenči dorast dvanásť rokov: „Tento tréner si zaslúži veľkú úctu, odviedol s chalanmi veľa dobrej práce. Mužstvo poznal dlhodobo, vedel s čím narába a veľkú zásluhu na tomto úspechu má práve on. Rovnako patrí veľká vďaka aj realizačnému tímu, konkrétne vedúcemu mužstva, lekárovi a asistentovi trénera,“ zdôrazňuje Belko. Na adresu mužstva dodáva, že sa zišla veľmi dobrá partia chalanov, ktorá spolu tvorí silný celok.

image

Za dosiahnutým úspechom stojí hlavne tréningová príprava, s ktorou je tréner spokojný. „Cez zimnú prípravu chodíme už tradične na sústredenie do Belušských Slatín, a to všetky kategórie spolu. Vždy tam nájdeme dobré podmienky na futbal. Dorastenci absolvovali prípravné zápasy na umelej tráve a taktiež halové turnaje, čiže už samotná zimná príprava bola na veľmi dobrej úrovni. Rovnako ma teší aj dostatočná účasť na tréningoch a záujem chlapcov o prípravu,“ pozitívne hodnotí Belko.

Najväčšími konkurentmi v súťaži boli pre Zeleneč najmä Dolná Krupá a spojený dorast Malženice-Bučany, ktorí obsadili špicu tabuľky v minulej sezóne. Za najväčšie prekvapenie súťaže však Belko označil dorast Slávie Trnava: „Slávia ťahá dobrú šnúru už od zimy, a počas jarnej časti súťaže ani raz neprehrala, dokonca nestratila jediný bod, vďaka čomu sa prepracovali až na tretie miesto. Je to podľa mňa najväčší skok v súťaži.“ Práve Slávia Trnava je súper, ktorý na nich čaká v poslednom kole a aj keď už prvenstvo Zelenča nemôže ohroziť nič a môžu si posledné kolo užiť s čistou hlavou, pre hráčov bude určite veľkou výzvou prekaziť Slávii túto úspešnú šnúru.

image

Zeleneč sa počas sezóny bil o prvenstvo s Dolnou Krupou, s ktorou utŕžil prehru na jeseň aj na jar. Zároveň ide o jediné prehry dorastencov z „Linča“: „Zdá sa mi, že Krupá začala pri konci súťaže trochu strácať dych. Na jar s nami vyhrali 2:1 a hneď po tomto zápase som nastúpil ako tréner. Naši chlapci sa mi zdali trochu premotivovaní a určite tam  zohral významnú úlohu aj stres. Dolná Krupá hrala klasický futbal založený na hrubej sile  a úprimne, bolo pre mňa veľkým prekvapením, že sme s nimi prehrali a nepobili sa viacej o víťazstvo. Potom Dolná Krupá utŕžila viaceré prehry, čo nám hralo do karát, pretože sme si dokázali vytvoriť bodový náskok, ktorý nás dostal do pohody,“ opisuje situáciu tréner.

Vyhliadky do budúcna sú v Zelenči dobré: „K budúcej sezóne z dorastu odchádzajú len traja hráči, zvyšok zostáva pokope, čo je dobrý predpoklad, ak by sme postúpili.“ Podľa slov trénera, Zeleneč určite patrí do vyššej súťaže, kde v minulosti aj dlhodobo pôsobil. V prípade postupu neplánujú hrať v súťaži druhé husle, ale napredovať. Od toho ich však delí rozhodujúci zápas s víťazom VI. ligy dorast sk. B. Už teraz je isté, že Zeleneč si zahrá baráž s FC Horses, a to 24. júna 2017 v Modranke. Na atraktivite zápasu pridáva fakt, že sa stretnú dva silné celky, ktoré hrajú kvalitný futbal.

image

Na otázku, či sledujú výsledky svojho súpera a ako sa na baráž pripravujú, Belko odpovedá: „Samozrejme, že ich sledujeme, aj keď len jedným očkom, pretože som naučený pozerať sa od zápasu k zápasu, takže si nepripúšťam žiadne polemiky, čo keby a ak by. Viem, že na našom poslednom zápase s Malženicami bol pozrieť ich tréner, takže poškuľujú aj oni po nás, aj my po nich. Cez víkend sme sa tiež boli pozrieť na ich zápase, aby sme boli v Modranke trošku pripravení aj po taktickej stránke. A samozrejme, nechýba tréningová príprava.“

Prečítané: 366x